Skoči na glavno vsebino

dejavnosti in projekti

Ekošola

PROGRAM EKOŠOLA

V mednarodni program Ekošola je naša šola vključena že od leta 1999.

To je mednarodno uveljavljen program celostne okoljske vzgoje in izobraževanja, namenjen spodbujanju in večanju ozaveščenosti o trajnostnem razvoju med učenci skozi njihov vzgojni in izobraževalni program ter skozi aktivno udejstvovanje v lokalni skupnosti in širše.

Z delom po sedmih korakih programa Ekošola naša šola v vsako šolsko leto ohrani mednarodno uveljavljen okoljski znak – zeleno zastavo. To je tudi edino javno in mednarodno priznanje za okoljevarstveno delovanje, skladno z mednarodnimi kriteriji FEE (Foundation for Environmental Education).

Za potrditev zelene zastave je vsako leto potrebno izpolniti Ekoportal, ki vsebuje 7 korakov:

1. ekoodbor,

2. okoljski pregled,

3. ekoakcijski načrt,

4. nadzor in ocenjevanje (poročilo),

5. kurikulum – delo po učnem načrtu,

6. obveščanje in ozaveščanje,

7. ekolistina.

V letošnjem šolskem letu smo obnovili ekolistino in jo 4. decembra 2024 na dobrodelnem koncertu tudi svečano podpisali. Z ekolistino smo se zavezali, da bomo:

– gradili in ohranjali spoštljive in strpne medsebojne odnose,

– skrbeli za urejenost šolskih prostorov in šolske okolice,

– krepili spoštljiv odnos do hrane in narave ter se trudili za zdrav način življenja,

– spoštljivo ravnali s svojo, šolsko in tujo lastnino,

– varčevali z vodo, elektriko, papirjem,

– ločeno zbirali odpadke,

– v program dela šole vključevali ekološke vsebine in uresničevali cilje programa Ekošola.

V šolskem letu 2024/2025 bomo nadaljevali s programom dela in ga dopolnili z dodatnimi vsebinami, ki bodo v največji meri omogočale učinkovito okoljsko delovanje šole. Sodelovali bomo v naslednjih projektih:

– Podnebni tek,

– Leaf – znanje o ekosistemih in gozdovih,

– Ne zavrzi oblek, ohrani planet,

– Odpadkom dajemo novo življenje,

– Eko-paket,

– Hrana ni za tjavendan,

– Mlekastično! Izberem domače,

– Šolska vrtilnica.

Poleg sodelovanja v izbranih projektih se bomo vključevali tudi v zbiralne akcije izrabljenih kartuš, tonerjev, odpadnih baterij, starega papirja, plastičnih zamaškov … Izvajale se bodo čistilne akcije v okolici šole ter ostale dejavnosti, povezane z okoljskimi vsebinami:

– varčevanje z energijo in vodo,
– sortiranje in ločeno zbiranje odpadkov v šoli ter zmanjševanje količine odpadkov,
– obveščanje o projektih in dosežkih v programu Ekošola med pedagoškim,

strokovnim in tehničnim osebjem v ustanovi,
– navajanje na zdravo prehrano,
– spodbujanje dobrih prijateljskih medsebojnih odnosov ob zbiralnih akcijah in drugih ekoloških dejavnostih.

Program Ekošola je povezan z letnim delovnim načrtom šole. V projekt so vključeni učenci in zaposleni na šoli. Aktivnosti se izvajajo pri pouku, dnevih dejavnosti, interesnih dejavnostih in drugih dejavnostih šole.

PROJEKT EKOŠOLA

Naša šola je že vrsto let vključena v projekt Eko šola. V letošnjem šolskem letu smo učence 1. triade ozaveščali o pravilnem ravnanju s kartonsko embalažo za mleko in sokove (KEMS) ter njenim pravilnim ločevanjem.
V okviru projekta Eko – paket so drugošolci iz odpadne KEMS embalaže ustvarjali pustne maske. Domiselnost izdelkov je komisijo navdušila. Prejeli so nagrado za 3. mesto.

SEJEM ALTERMED

V nedeljo, 17. 3. 2019, smo se na sejmu Altermed v Celju predstavili s kakijevimi krhlji in marmelado ter s pirinim kruhom, pašto in piškoti.
Priprava kakijevih krhljev terja kar nekaj časa in potrpežljivosti. Učenci so jih pripravljali pri uri gospodinjstva, v času podaljšanega bivanja, na popoldanski delavnici in pri izbirnem predmetu SPH. S kuhanjem marmelade sta se spoprijeli Nika in Maša. Z okusom sta bili zelo zadovoljni.
Piro, pirino moko in pripravo jedi iz nje pa so učenci 1. triade spoznali na delavnici. Vabilu k sodelovanju se je prijazno odzvala Nikina mama, gospa Vesna Antonič. Njene dolgoletne izkušnje so nam olajšale delo pri peki kruha in piškotov ter pripravi pašte.
Vse omenjene dobrote smo predstavili in ponudili na sejmu. Stojnica je bila zelo dobro obiskana. Poleg jedi smo obiskovalce razveselili še z recepti.
Sejem je bil tudi tekmovalno naravnan, saj je stojnico ocenjevala strokovna komisija Eko šole.
Prejeli smo zlato priznanje.
Ob tem bi se zahvalila ravnateljici, sodelavkam, Tanji Spačal in Nataši Lozej, kmetiji Buntovi iz Škrbine in vsakemu posebej, ki je na kakršen koli način pripomogel k uspešno izpeljanemu projektu.

(Visited 112 times, 1 visits today)

Orodna vrstica za dostopnost